Zajímavá místa - Chalupa

Chalupa v lese - místo, kam se budete chtít vracet
Přejít na obsah

Zajímavá místa

Akce v okolí
Klášter na Hoře Matky Boží s Památníkem obětem internace Králíky - Dolní Hedeč

Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko hranice s Polskem, pod Kralickým Sněžníkem.
Památník s historickou expozicí je důstojnou připomínkou internace řeholníků, kteří byli na základě tzv. státem řízené centralizace deportováni a byli na tomto místě v období let 1950 – 1961 komunistickým režimem omezeni na svobodě. Internačním klášterem v letech 1950 – 1961 prošlo přes 500 osob. Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce na území tehdejší ČSR a někteří na následky útrap zemřeli.

Králická pevnostní oblast (KPO) je prostorem s nejvyšší koncentrací pozůstatků pevnostního systému z let 1935-1938.

Tvrz Orlice
Historický objekt nedaleko Letohradu s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Zajímavé je především neporušené sklepení z doby vzniku tvrze, nově objevené zdivo původní přízemní části, které naznačuje původní větší čtyřprostorový objekt. Zachovalá figurální sgrafitová výzdoba na vnější omítce renesanční věži zámku potvrzuje výjimečnost tohoto sídla. Součástí tvrze je hotel s restaurací a wellness.


Muzeum starých strojů Žamberk
Muzeum působí v bývalé textilní továrně Vonwiller v Žamberku, kde otevírá expozice, se zaměřením na různé odvětví historické techniky a jejího vývoje. Návštěvníci si exponáty mohou nejen prohlédnout, ale i "na vlastní kůži zažít" při příležitostných akcích.
Cílem je aby v areálu vzniklo centrum umožňující spolupráci mezi muzeem, restaurátorskými dílnami a restaurátorskou školou, spolu se službami v oblasti cestovního ruchu.
KUDY K NÁM
Králíky - Dolní Hedeč 73
50°4'51.825"N, 16°47'24.972"E
KONTAKT
info@chalupavlese.cz
tel. +420 776 222 301, +420 773 250 212
Návrat na obsah